Ciasto marchewkowe to jedno z moich ulubionych domowych słodkości. Proste w przygotowaniu, miękkie i zawsze wychodzi przyjemnie wilgotne w środku. Dawno temu robiłam je tradycyjnie, z mąki pszennej, ale z powodów zdrowotnych zmieniłam nieco przepis na bezglutenowy. Z kolejną niewielką modyfikacją możecie ten przepis zmienić nawet w bezlaktozowy!


Ciasto marchewkowe – jak zmodyfikować tradycyjne na bezglutenowe

Tradycyjne ciasto marchewkowe robi się z mąki pszennej i oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamiast mąki ryżowej, kukurydzianej czy kokosowej użyć tylko i wyłącznie pszennej. Wtedy dodaj po prostu około 1,5 szklanki mąki pszennej. Ja zmieniłam przepis tak, aby odpowiadał mi smakowo i był bardziej lekkostrawny niż „oryginał”.

W ciastach bezglutenowych bardzo ważne jest, aby największą część stanowiła mąka bazowa, najlepiej neutralna w smaku. Taka właśnie jest mąka ryżowa. Do tego, aby wszystko nam się skleiło, trzeba użyć mąki kukurydzianej, ziemniaczanej lub z tapioki. Do słodkich wypieków polecam kukurydzianą lub z tapioki. Trzeba jednak pamiętać, że są to mąki gęste, potencjalnie zakalcowate, gumowate i nie możemy przesadzać z ich ilością. To po prostu zwiększa szansę na zakalca i przy takim wypieku trzeba się więcej napocić, aby wyszło idealnie.


Sprawdź też mój przepis na przepysznie czekoladowe brownie z bakłażana!


[lt_recipe name=”Ciasto marchewkowe bezglutenowe z polewą śmietankową” servings=”tortownica o średnicy 25 cm” total_time=”PRZYGOTOWANIE: 30 MINUT PIECZENIE: 50 MINUT” print=”yes” image=”https://www.rzeklam.pl/wp-content/uploads/2020/05/ciasto-marchewkowe-bezglutenowe-prosty-przepis.jpg” ingredients=”- 4 marchewki średniej wielkości (powinno wyjść mniej więcej 1,5 do 2 szklanek startej);- 30 gram mąki kokosowej (można pominąć, wtedy dodaj +30 gram mąki ryżowej, ja dodaję kokosowej do smaku);- 120 gram mąki ryżowej (lub jaglanej, owsianej);- 50 gram mąki kukurydzianej;- 4 jajka;- 3/4 szklanki oliwy (lub oleju);- 3/4 szklanki cukru (u mnie brązowy, jak lubisz mocno słodkie ciasta dodaj więcej cukru);- 1 łyżeczka proszku do pieczenia;- 1 płaska łyżeczka sody;- 1 łyżeczka (płaska) cynamonu;- 1 łyżeczka przyprawy do piernika (można pominąć);- 1 łyżka cukru wanilinowego;- 1,5 szklanki posiekanych orzechów włoskich;- 0,5 łyżeczki soli” ]Zetrzyj marchewkę na tarce. Ja trę na średnich oczkach, ale jeśli nie chcesz widzieć marchewki w cieście, polecam tarcie na drobnych oczach. Pamiętaj, aby przed dodaniem do ciasta startych marchewek, dokładnie je wycisnąć z soku.;Tortownicę lub blachę wyłóż papierem do pieczenia lub wysmaruj spód i brzegi masłem / oliwą. Piekarnik rozgrzej do 180 stopni (z termoobiegiem, grzanie góra-dół).;Orzechy włoskie wrzuć do torebki i delikatnie rozbij tłuczkiem. Albo po prostu posiekaj orzechy nożem.;Ubij jajka za pomocą miksera (wersja szybsza) lub trzepaczki (wersja dla tradycjonalistów, cześć Mężu!). Po około minucie, cały czas ubijając, zacznij do jajek stopniowo dodawać cukier i cukier wanilinowy. Całość powinna trwać około 3 minuty.;Dodaj oliwę lub olej (wlewaj stopniowo i mieszaj mikserem na małych obrotach).;Następnie dodaj przesiane mąki, sól, proszek do pieczenia, sodę. Wymieszaj. Dodaj przyprawę do piernika i cynamon.;Pora na dodanie startych marchewek i orzechów. Całość wymieszaj łyżką.;Wlej gotową masę do przygotowanej wcześniej tortownicy.;Ciasto pieczemy w 180 stopniach przed około 50 minut. To, czy ciasto jest gotowe możesz sprawdzić, wbijając suchy patyczek w środek ciasta. Suchy patyczek = gotowe ciasto.[/lt_recipe]


Polewa ciasta marchewkowego – tradycyjne czy bezlaktozowe?

Tu również możesz pokombinować. Ja bardzo lubię białe polewy, stąd moją bazę stanowi słony serek Philadelphia w wersji bez laktozy. Równie dobrze jednak możesz zrobić polewę czekoladową lub postawić na lukier. Jeśli ograniczasz cukier, możesz go zamienić go na ulubiony słodzik (np. stewię). Kiedyś eksperymentowałam ze słodzikiem w tej polewie i o ile mnie pamięć nie myli, sprawdziło się użycie 2 łyżek stewii (zamiast 4 miodu).


[lt_recipe name=”Przepis na polewę śmietankową do ciasta” total_time=”5 MINUT” print=”yes” ingredients=”- 120 gram zwykłego (bez dodatków) serka Philadelphia / Almette / Twój Smak (może by i 125 gram, jeśli tyle ma twoje opakowanie, można także użyć wersji bez laktozy);- 4 łyżki miodu (u mnie lipowy) lub 5 łyżek cukru pudru, ewentualnie 2 łyżki słodzika (np. stewii);- 1 łyżka masła (w wersji bez laktozy można pominąć lub zastosować masło bez laktozy)” ]Rozetrzyj masło.;Dodaj serek, a następnie miód.;Całość wymieszaj na gładką masę.;Nakładaj na wystudzone ciasto.;Następnie ciasto włóż do lodówki, żeby polewa ładnie się schłodziła i zadomowiła na cieście.;Ciasto można udekorować orzechami włoskimi.[/lt_recipe]