Nie zawsze masz czas i chęci wybrać się na profesjonalnie wyposażoną siłownię. Mnie też dopada takie lenistwo, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. W związku z tym podrzucam ci listę sprzętu, który ci się przyda, aby pracować nad formą cały rok, niezależnie od pogody czy nastroju.

Niezbędnik numer jeden: mata do ćwiczeń

mata do ćwiczeńNiezastąpiona podczas ćwiczeń „leżących”. Wyrównuje powierzchnię ćwiczeń, amortyzuje ruchy, chroni przed nieprzyjemną, zimną podłogą. Maty możesz kupić już za 7-8 złotych, jednak miej na uwadze, że tak tanie zbyt długo nie wytrzymają; mogą zwyczajnie się podrzeć. Zwróć uwagę na typ maty: mata do jogi będzie cieńsza i niestety nie sprawdzi się przy fitnessowych czy siłowych treningach. Maty treningowe mają grubość od 5 do 7 milimetrów. Jeśli zamierzasz wykonywać intensywne ćwiczenia, zainwestuj w nieco mocniejszą, grubszą, sztywniejszą i antypoślizgową (tzw. typu sandwich).

Niezbędnik numer dwa: hantle

Owszem, możesz machać 1,5 litrowymi butelkami wody. Ale zaręczam, że są dużo mniej wygodne od hantli i do tego ciężko dopasować odpowiedni ciężar. Zamiast butelek kup hantle, najlepiej hantle żeliwneżeliwne, gumowane. Hantle składają się z gryfu, krążków (ciężarów) oraz zacisków (zapobiegają zsunięciu się krążków z gryfu). Sam gryf waży zwykle około 1,5 kilograma. Kup dwa gryfy, 4 zaciski oraz kilka kilogramów krążków. Na początek polecam 2 x 0,5 kg, 2 x 1 kg i 2 x 2 kg – taki zestaw pozwoli na spore kombinacje w zakresie od 2 do 9 kg. Zwykle za hantle płacimy w zależności od ich wagi. Zestaw startowy to wydatek około 100-150 złotych. Zanim się przerazisz, policz, ile zapłacisz za parę gumowanych hantli fitnessowych (takie ładniejsze, kolorowe, damskie). Podpowiem – za parę dwukilogramowych hantli zapłacisz około 40-50 złotych. Za taką cenę otrzymujesz jedynie 4 kg szczęścia.

obciazniki-na-rece-i-nogiNiezbędnik numer trzy: obciążniki na nadgarstki i kostki

Obciążniki zwiększają skuteczność treningów. Na początek spróbuj jednokilogramowych  (lub lżejszych) obciążników. Zwróć uwagę, aby były regulowane, najlepiej na rzepy. Koniecznie przymierz je przed zakupem, zapnij na nadgarstkach czy kostkach. To ważne, aby zapięte obciążniki nie spadały i nie odpinały się podczas ćwiczeń. Na promocjach w sklepach sportowych możesz je kupić nawet za jakieś 15 zł.

Z taką bazą można zacząć szaleć. Jeśli jednak chciałbyś nieco urozmaicić treningi w domu, rozważ zakup jakiegoś dodatku. 🙂

Przyjemne dodatki

Guma (taśma) do ćwiczeńguma_do_ćwiczeń

Groszowa sprawa, a cieszy. Gumę do ćwiczeń możesz kupić już za 10-15 złotych. Ważne, aby miała minimum 1,5 metra długości – im dłuższa, tym więcej cudów można z nią wyczyniać. Gumy charakteryzują się też różnym oporem. Zwróć uwagę na oznaczenia producenta – kolor nie tylko ma ładnie wyglądać, on komunikuje nam przede wszystkim to, jaki opór będzie miała nasza guma do ćwiczeń. Taśma to taka minisiłownia – odpowiednie ćwiczenia i opór gumy mogą zastąpić np. ciężary. Jednak do tego potrzeba wprawy. 🙂 Spakuj taśmę ze sobą na wakacje; pozwoli ci utrzymać formę!

hula hop z masażeremHula hoop z masażerem (najlepiej składane)

Mówią, że to bolesny bajer. Jeśli masz w domu trochę miejsca do kręcenia hula hoop, warto jednak pomyśleć o zakupie tego sprzętu. Możesz nim kręcić w przerwach reklamowych, podczas programów telewizyjnych lub na stałe włączyć do treningu. Tak czy siak, rozgrzewa mięśnie brzucha, dzięki czemu kręcenie daje super efekty! Składane hula hoop z masażerem możesz kupić za 30-80 złotych.

Piłka treningowaone_leg_swiss_ball_pushup_hold

Fajny, przyjemny, ale i wymagający sposób na trening. Ćwiczenia na piłce wymagają stałego utrzymywania równowagi i napinania odpowiednich partii mięśni. A to może tylko procentować. Najtańsze piłki to koszt około 25 złotych.  Te nieco lepsze modele kupisz za około 50 złotych.

Jak wygląda wasza domowa siłownia? Dorzucicie coś do listy?

Skomentuj przez Facebooka!