Uwielbiam kuchnię azjatycką. Szybko można wyczarować naprawdę smaczne dania. Do tego te połączenia smakowe! Jedną z moich ulubionych potraw jest azjatycka zupa na wywarze wołowym, która komponuje się dobrze chyba każdym warzywem. Nic tylko opróżniać lodówkę! 😛

Przepis jest autorską wariacją na temat zup z chińskich knajp we Frankfurcie.


Domowa zupka chińska


(około 6 porcji)

  • kość wołowa
  • kawałek chudego mięsa wołowego, najlepiej polędwicy wołowej (około 100 gram)
  • makaron ryżowy lub sojowy – najlepiej cieniutkie niteczki
  • warzywa, wersja podstawowa: świeży imbir, cebula, czosnek, marchewka
  • wersja na bogato: słodki groszek azjatycki, szpinak w liściach, brokuły, kalafior, kapusta pekińska oraz grzybki(mun, shitake lub jakie tam lubisz 🙂  )
  • warzywa dodawane na końcu, nie gotujemy ich z wywarem:, np.: papryka, ogórek, pomidor
  • przyprawy: sos sojowy, sos rybny, pieprz lub papryczka chilli, liść laurowy, ziele angielskie, zioła – jakie tylko lubisz, może być nawet cynamon
  • dodatki: krewetki, chińskie pierożki z mięsem lub owocami morza (uwaga na skład!)

Do garnka wlej około 1,5 litra wody. Wrzuć do niego wcześniej oczyszczoną kość wołową – sporządzimy bazę zupy, czyli wywar. Obserwuj gotujący się wywar przez około 30 minut. Usuwaj szumowimy (taki brzydki nalot). Po tym czasie wyjmij kość, a do garnka wrzuć liść laurowy, ziele angielskie, imbir, cebulę i czosnek. Ilość? Na oko – musisz eksperymentować ze smakiem. U mnie sprawdza się jedna średnia cebula pokrojona w piórka, dwa ząbki czosnku i około 3 centymetry posiekanego imbiru.  Gotuj wywar na małym ogniu przez 10 minut.

W międzyczasie zagotuj wodę w czajniku. Zalej wrzątkiem porcję makaronu sojowego bądź ryżowego – polecam ten cieniutki, będzie wybornie komponować się z warzywami. Zwykle makaron jest gotowy po około 5 minutach.

Do zupki dorzuć warzywa na bogato: kapustę w pierwszej kolejności, bo musi nieco zmięknąć oraz grzyby. Jeśli używamy krewetek lub pierożków, to idealny moment, aby je dodać do zupy. Na końcu dodajemy pozostałe składniki oraz doprawiamy całość jasnym sosem sojowym i rybnym (o ile używasz). Uwaga! Jeśli masz ciemny sos sojowy, dodawaj go powoli i sprawdzaj smak – jest on dużo mocniejszy, łatwo z nim przesadzić.

Posiekaj odsączony makaron  na desce. No chyba że lubisz długie nitki, wtedy pomiń ten etap. Makaron dodaj do zupy, po czym dorzuć zioła (najlepiej świeże). Po chwili odstaw danie z ognia i zabierz się za szybkie przygotowanie mięska. Oprósz mięso z obu stron świeżo zmielonym pieprzem i odrobiną soli. Wrzuć na patelnię, podsmaż przez dwie, trzy minuty – tak, aby mięso było średnio wysmażone. Minimalne niedosmażenie zniknie po ułożeniu mięsa w zupie.

Przełóż zupę do miseczki, a na wierzchu ułóż pokrojone w paseczki kawałki mięsa.

Taką zupą najesz się tak, jak porządnym daniem! Smacznego! 🙂

Skomentuj przez Facebooka!