Czy wiesz, ile kremu z filtrem powinnaś aplikować na twarz, aby uzyskać deklarowaną na opakowaniu ochronę przed UVB i UVA? Tak, na to pytanie jest jednoznaczna odpowiedź. Ale niezbyt prosta. Dzisiaj pokażę Ci, jak zmierzyć twarz i wiedzieć szybko i prosto, ile kremu z filtrem powinnaś nakładać nie tylko na twarz, ale i całe ciało.

Jeśli tematyka ochrony przeciwsłonecznej to dla Ciebie nadal czarna magia, zapraszam Cię do lektury TEGO WPISU.

Sprawdź też te wpisy!

Najlepsze kremy z filtrem do 50 zł

Najlepsze kremy z filtrem od 50 do 120 zł


Ile kremu z filtrem powinnaś nakładać na twarz?


Aby uzyskać deklarowaną na opakowaniu ochronę, musisz aplikować 2 mg (miligramy) kremu z filtrem na każdy 1 cm2 powierzchni skóry. Ale ile z nas wie, jaką ma powierzchnię skóry? Niemal nikt, idę o zakład.

Dlatego też z pomocą przyszedł SCCS (komitet działający przy KE), który uśrednił i wydał zalecenia, ile tego SPFu powinniśmy kłaść. Słowo klucz: uśrednił. Zakłada się, że średnia powierzchnia ludzkiej twarzy ma powierzchnię 565 cm2. Uśredniono to dla twarzy męskich, damskich. Czyli możliwe, że masz twarz dużo mniejszą, albo większą. Idąc tym tropem wyszło na to, że aby pokryć całą twarz kremem z filtrem, potrzebujesz między 1,1 a 1,2 grama. To bardzo dużo, zdecydowanie więcej, niż większość z nas aplikuje.

Dla dalszego uproszczenia życia, stworzono zasadę dwóch palców. Aplikujesz krem z filtrem na palec wskazujący i środkowy. W przybliżeniu powinna to być właśnie ilość odpowiadająca 1,1-1,2 grama. Czasem istotnie tak jest. Często jest to dużo mniej. A najczęściej – dopóki nie poznasz powierzchni swojej twarzy, to nie masz pojęcia, ile tego kremu z filtrem powinnaś użyć. 🙂


A jaką powierzchnię ma Twoja twarz?


Ja swoją twarz zmierzyłam. I uwaga, zamiast zawrotnych 565 cm2, moje oblicze ma… 329,7 cm2. Niezła różnica, co? Co więcej, pytając inne świadome użytkowniczki SPF, jaką powierzchnię ma ich twarz, najczęściej słyszę, że jest to między 300 a 480 cm2. Czyli jednak poniżej „ludzkiej” średniej. To oznacza, że większość znanych mi Pań, ma twarze mniejsze od europejskiej średniej i tym samym – z pewnością nie powinny aplikować na samą twarz aż 1,2 grama. No to ile w końcu? Zacznijmy od podstaw, czyli od zmierzenia powierzchni Twojej twarzy.

Znam i lubię dwa sposoby mierzenia powierzchni twarzy. Wybierz jeden i do dzieła!


Mierzenie powierzchni twarzy za pomocą maski w płachcie


Robisz maseczkę w płachcie! Nie wyrzucaj jej po skończonym maseczkowaniu. Zamiast tego dokładnie ją wypłucz z resztek produktu i zostaw do wyschnięcia.

1. Suchą maskę przytnij jak najdokładniej tak, aby pokrywała całą Twoją twarz. Nadmiar tkaniny odetnij przy pomocy nożyczek.

2. Złóż maskę na dwa razy – tak jak na zdjęciu poniżej.

3. Zmierz długość (a) i szerokość (b)

4. Podstaw zmierzone wymiary do wzoru na pole powierzchni elipsy:

P = 3,14 x a x b

5. Otrzymany wynik to powierzchnia Twojej twarzy.


Mierzenie powierzchni twarzy za pomocą miarki krawieckiej


1. Zmierz długość (od linii włosów na środku czoła do brody) oraz szerokość (od ucha do ucha) swojej twarzy. Możesz to zrobić przykładać miarkę krawiecką do twarzy lub przyklejając taśmę (a potem tę taśmę mierząc na płasko).

2. Zanotuj obie liczby, a następnie połowę długości i połowę szerokości podstaw do wzoru:

3,14 x połowa wysokości a x połowa szerokości b 

czyli, jeśli u mnie a wyniosło 21 cm to podstawiam do wzoru 10,5

3. Otrzymany wynik to powierzchnia Twojej twarzy


Jak obliczyć, ile kremu SPF powinnam aplikować?


Jak już masz obliczoną powierzchnię twarzy, to jesteśmy już niemal u celu! Wiesz, że według zaleceń masz aplikować 2 mg kremu na każdy 1cm2 twarzy. Dla uproszczenia i późniejszego ważenia kremu, zmieńmy miligramy na gramy (bo taką jednostkę znajdziesz na wadze jubilerskiej). 1 mg to 0,001 grama.

Czyli:

powierzchnia twarzy x 0,002 = tyle gram kremu powinnaś aplikować na samą twarz


Jak zmierzyć, ile kremu z filtrem powinnaś nakładać? Sprawdzone metody


No i dochodzimy do sedna: jak nałożyć tyle SPFu, co trzeba? Mam na to kilka metod:

  • ważenie kremu SPF na wadze jubilerskiej – aplikacja SPF na twarz i ciało
  • metoda 2 palców – do nakładania SPF na twarz
  • „teaspoon rule of sunscreen” – uproszczona metoda ilości aplikacji na całe ciało i twarz
  • sposób kieliszkowy – uproszczona ilość nakładania SPF na ciało
  • metoda strzykawkowa – aplikacja SPF na twarz
  • metoda z miarkami kuchennymi – do nakładania SPF na twarz i ciało

Mierzenie SPF na wadze jubilerskiej


Najdokładniejszy sposób na zmierzenie ilości potrzebnego SPFu. Jeśli tylko masz luźne 20-40 zł, serdecznie Ci polecam zakup wagi jubilerskiej. Szukaj wagi jubilerskiej z dokładnością pomiaru do 0,01 grama. Moja waży do 500 gram. Jednostki pomiaru: G, CT, DWT, GN, OZ, OZT. Kosztowała 40 zł, kupiłam ją TUTAJ.

Aby zmierzyć ilość potrzebnego SPF:

  1. Na wagę jubilerską połóż kawałek folii spożywczej lub czystą łyżeczkę. Staruj wagę.
  2. Na łyżeczkę/folię wyciśnij tyle produktu, ile uważasz, za stosowne
  3. Ważymy! Jeśli wycisnęłaś za dużo – nic nie szkodzi, w końcu musisz jeszcze nakremować szyję, uszy, dłonie. Za mało? Dołóż produkt i ponownie zważ.

Mierzenie SPF: zasada dwóch palców


Chyba najpopularniejsza metoda aplikacji SPF na dwa palce jest jednocześnie obarczona sporym marginesem błędu. Pokazywałam na stories na instagramie SPFy (zwykle te leciutkie, wodniste), których waga przy aplikacji „dwóch palców” osiąga może połowę wagi, którą powinnaś nakładać na twarz. Przy kremowych, solidnych formułach istotnie, dwa palce SPFu dadzą nam deklarowaną ochronę. Tym niemniej polecam sprawdzić z każdym używanym kremem z filtrem, ile istotnie „waży na dwóch palcach” za pomocą wagi jubilerskiej.

Pokażę Ci to na przykładzie dwóch kremów z filtrem tej samej marki: Bielenda Professional, Supreme Lab. Oba kremy mierzyłam „na 2 palce” wielokrotnie i wiem, że nawet cienka strużka „dwóch palców” daje mi odpowiednią ochronę twarzy. Jednak chcę Ci zwrócić uwagę, jak niewielkie różnice w „strużkach SPFu” zmieniają wagę.


Waga dwóch palców: Bielenda Professional, SupremeLab, Odżywczy Krem Ochronny SPF 30:Waga dwóch palców: Bielenda Professional, SupremeLab, Satynowy Krem Ochronny SPF 50:


Jak więc widzisz, dwa palce, dwóm palcom nierówne. Metodę dwóch palców stosuj, ale w miarę możliwości sprawdzaj, ile tak naprawdę waży wybrany krem z filtrem. Oczywiście nie popadaj w paranoję i zrób to raz, a dobrze. I pamiętaj, że lepsza aplikacja minimalnie za duża niż za mała.


A ile SPF aplikować na ciało?


Żeby obliczyć, ile dokładnie potrzebujesz SPFu na lewą nogę czy plecy, musiałabyś policzyć powierzchnię poszczególnych części ciała. To bardzo, bardzo mozolny proces. Dlatego też w przypadku ciała ja lecę na uproszczenia.

Ze sporej ilości badań można wyciągnąć informację, że średnia powierzchnia skóry u dorosłego człowieka to 1,7m2. I znów: średnia. Dla kobiet ta średnia jest mniejsza i wynosi 1,6m2 skóry, a dla mężczyzn większa: 1,8m2.

I teraz rzecz oczywista, bo i w przypadku ciała obowiązują wytyczne,  na skórę aplikujemy 2 mg kremu z filtrem na każdy 1 cm2 skóry. Czyli:

średnio dorosły człowiek powinien aplikować na ciało: 17000cm2 x 2 mg = 34000 mg = 34 gramy SPFu

kobiety: 16000 cm2 x 2 mg = 32000 mg = 32 g SPF

mężczyźni: 18000 cm2 x 2 mg = 36000 mg = 36 g SPF

Dużo, co? A to tylko jednorazowa całkowita aplikacja! I niech mi ktoś teraz powie, że jedzie na urlop z jednym SPF 30 o pojemności 100 g i jeszcze mu zostaje. 🙂


Teaspoon rule of sunscreen


No dobra, a jak tak po ludzku odmierzyć te 32 gramy? Jakiś czas temu opracowano zawyżającą metodę łyżeczkową. Łyżeczka do herbaty ma zwykle pojemność 5 ml. Zwykle istotnie w przypadku kremu można uśrednić i stwierdzić, że 1 ml odpowiada 1 gramowi. No to skoro tak, to łyżeczka w dłoń!

W sumie dobrze, że ta metoda zawyża aplikowany SPF. Lepiej w tę stronę. Według Teaspoon rule of sunscreen powinniśmy aplikować w sumie 7 łyżeczek SPFu. To da 35 gram. Na duże ciałko w sam raz. Nie oszczędzajcie kremu na plecach, twarzy, dłoniach czy stopach! Te 3 gramy różnicy (średnio 32 gramy na ciało kobiety versus łyżeczkowe 35 gram), to nie jest jakaś ogromna różnica jak na całe ciało. Więc łyżeczkowa metoda ma ode mnie dużą okejkę.


Metoda kieliszkowa


Okej, możesz zapomnieć o łyżeczce na urlopie. Powiedzmy, że Ci wierzę, że nie masz jej też w hotelu. Ale myślę, że kieliszek 30 ml to spokojnie skombinujesz, co? Czy wiesz, do czego zmierzam? Bierz kieliszek na plażę! Lej do niego te 30 ml i ciach – smaruj całe ciało. W tej metodzie nie bierzemy pod uwagę twarzy, więc pamiętaj o niej dodatkowo. Dla uproszczenia możesz użyć emtody dwóch palców. Tylko nałóż solidnie, a nie cieniutkie linie. 🙂


Metoda strzykawkowa


W aptece bez problemu i za grosze kupisz strzykawki (bez igieł oczywiście). Wybieraj takie z szeroką końcówką i podziałką. Oczywiście ta metoda jest dość niewygodna i chałupnicza. Najpierw musisz wycisnąć SPF do czystego naczynia, a potem zaciągnąć do strzykawki tyle SPF, ile potrzebujesz na twarz czy ciało.

Znów tutaj polegamy na przeliczniku 1 ml kremu – 1 g kremu. Pamiętaj też, że część kremu zostanie w strzykawce, no i mycie jej to nie jest jakaś wyjątkowo porywająca forma rozrywki.


Metoda miarek kuchennych


Analogiczna, ale prostsza w czyszczeniu metoda odmierzenia ilości filtra potrzebnego na pokrycie twarzy i ciała. Tutaj również bazujemy na założeniu, że 1 ml kremu to 1 gram kremu z filtrem. Marki kuchenne często można kupić w zestawach i takie też polecam. Dzięki temu odmierzycie sobie SPF na całe ciało. Dobrze, aby najmniejsza z miarek miałam 1 lub 0,5 ml. Pamiętajcie tylko, tak jak w przypadku wszystkich innych metod, o zachowaniu czystości. Miarki muszą być czyste 🙂


I to by było na tyle, jeśli chodzi o metody mierzenia twarzy i ważenia kremów z filtrem. Czy pominęłam jakiś sposób? A może macie inne, sprawdzone? Dajcie znać, chętnie zaktualizuję listę!


Wpis powstał we współpracy z Bielenda Professional