W erze instagrama większość z moim znajomych robi zdjęcia. Część podchodzi do tego czysto „dla zabawy”, a część chociaż w teorii chciałby robić coraz lepsze zdjęcia. Jedni zakochali się w fotografii portretowej, inni w jedzeniowej, a jeszcze inni w produktowej. Jakby na to nie patrzeć: amatorów fotografii jest sporo. być może I ty znasz wielbiciela cykania fotek i dokumentowania życia za pomocą obrazu. Dzisiaj to właśnie dla nich, amatorów fotografii, przygotowałam ściągę prezentową. Co kupić wielbicielowi fotografii pod choinkę?

Sprzęt i akcesoria fotograficzne na wagę złota!

Mówi się, że to nie aparat, a fotograf robi zdjęcie. I jest w tym dużo prawdy, jednak sprzęt i akcesoria zdecydowanie ułatwiają, przyspieszają i uprzyjemniają cykanie zdjęć. Jeśli dysponujesz sporym budżetem (lub składacie się w kilka osób na prezent), możesz kupić wielbicielowi fotografii wymarzony obiektyw. Przed zakupem sprawdź jednak, co dany sprzęt oferuje, nie kupuj w ciemno. Często w dobrej cenie można dorwać obiektywy używane, w świetnym stanie i oryginalnym opakowaniu. Sama pracuję na używkach Canona 40mm, 50 mm i 100mm. Lubię zwłaszcza ten ostatni, używany kosztował mnie 2100 zł. Nowy obiektyw Canon EF 100mm to koszt ponad 3400 złotych.

Cudowną sprawą są także zapasowe baterie, akumulatory. Można kupić droższe dedykowane baterie Canona, Nikona lub solidny zamiennik, czyli akumulatory Newell. Nieocenione będą też karty pamięci, zwłaszcza te dedykowane fotografii, o wysokiej prędkości. Przydadzą się one zwłaszcza amatorom fotografii sportowej lub robiącym zdjęcia zwierzakom, gdzie ważna jest każda sekunda. Ja pracuję na Sandisk Extreme 64G.

Poza obiektywem amator fotografii doceni dobrej jakości, stabilny statyw, zestaw filtrów fotograficznych czy pasek do aparatu. Cykanie fotek zimą ułatwią mu ciepłe rękawiczki bez palców no i poręczna torba, najlepiej z przestawnymi przegródkami.

Zwolennicy namacalnych dzieł będą zadowoleni z drukarki, która opanowała do perfekcji drukowanie zdjęć (Canon z serii Pixma to dobry wybór). No i oczywiście dopełnieniem drukarki (lub prezentem solo) będą ciekawe ramki na zdjęcia lub ładnie wydany album fotograficzny. A jeśli Wasz wielbiciel fotografii lubi zdjęcia produktowe, przydadzą się dobrej jakości tła fotograficzne.


Gadżety dla fotografów

Przyznam, że nie jest aż tak łatwo znaleźć biżuterię, która odda pasję do robienia zdjęć. Znalazłam dla Was jednak srebrną bransoletkę i zawieszkę charms. Możliwe, że uda Wam się takie drobiazgi ustrzelić w popularnych sieciówkach jubilerskich, ja niestety nie miałam szczęścia „poza internetem”.

W moim zestawieniu nie mogło też zabraknąć kubka prawdziwego fotografa. Wygląda jak obiektyw i jestem pewna, że pita z niego kawa smakuje milion razy lepiej. Już drugi rok noszę się z jego zakupem, muszę w końcu się ogarnąć lub poprosić Mikołaja o ten prezent.

Na koniec tradycyjnie mam dla Was propozycje książkowe. Tych uczących fotografii i podsuwających świetne pomysły jest na rynku całkiem sporo. Mnie w oko wpadła „Fotografia produktowa” i „Fotografia kulinarna. Od zdjęcia do arcydzieła”. Ale zaręczam, że w najbliższym Empiku znajdziecie mnóstwo fajnych książek, które trafią w gust Waszego amatora fotografii.


1. Książki specjalistyczne o fotografii:

2. Srebrna bransoletka sotho z aparatem

3. Charm w kształcie aparatu FUGART

4. Obiektyw CANON EF, 40 mm, f/2.8

5. Rękawiczki bez palców Reserved

6. Album fotograficzny HAMA

7. Drukarka idealna dla fotografa, CANON Pixma TS705

8. Kubek w kształcie obiektywu, Gift World

9. Stabilny statyw Manfrotto

10. Pasek do aparatu Peak Design

11. Torba na aparat Lowepro

12. Zestaw filtrów fotograficznych Polaroid

13. Ramka na zdjęcia Sifcon


Na blogu znajdziecie także: