„Trądzik mechaniczny” to dość popularne zmiany skórne występujące bardzo często w okresie letnim, u sportowców, a nawet muzyków. Czym jest acne mechanica i jak sobie z nim radzić?

Pamiętasz „maskne”, czyli zmiany skórne wywołane długim noszeniem maseczki ochronnej? To był właśnie trądzik mechaniczny. Podobnie jest z „buttne” (trądzikiem na pośladkach) lub „backne” (trądzikiem na plecach), który występuje dokładnie na linii zapięcia biustonosza lub pasków noszonego długo plecaka. Nie u każdego długi kontakt z tymi czynnikami kończy się zmianami na skórze. Wiele zależy od predyspozycji jednostki.

Czym jest trądzik mechaniczny (acne mechanica)

Mianem acne mechanica, czyli po polsku „trądzikiem mechanicznym” określa się zmiany, wykwity skórne (grudki, krosty, o charakterze zapalnym i niezapalnym) powstałe w wyniku powtarzalnych, długotrwałych (chociaż to kwestia indywidualna) bodźców mechanicznych, zewnętrznych. Jest to rodzaj trądziku wywołanego.

Przez bodźce mechaniczne, zewnętrzne rozumiemy na przykład tarcie i ucisk. Doprowadzają one do naruszenia bariery naskórkowej, podrażnienia i uszkodzenia ujść gruczołów łojowych (górnej części, potocznie zwanej porami skórnymi).

Elementem powstania wykwitów mechanicznych jest również okluzja. Pod którą dużo trudniej odprowadzać pot i łój. Ten zalega wspólnie z martwym naskórkiem i drobnoustrojami na powierzchni skóry i wspólnie z tarciem / uciskiem stwarza środowisko idealne po powstania stanu zapalnego. A w konsekwencji pryszcza, a dokładniej w tym przypadku – gromadki pryszczy.

Jeśli do tego dołożymy podwyższoną temperaturę, czy nałożoną odzież, sprzęt, akcesoria), wilgotność (wyższa podnosi ryzyko podrażnień naskórka) i predyspozycje (np. nadaktywność gruczołów), mamy przepis na „trądzik mechaniczny”.

Czynniki prowokujące trądzik mechaniczny

Źródło: „Mechanical acne – a review of contributing factors and diagnostictherapeutic approach” Gorajek A, Kudan M, Osiejewska A, Grądzik A, Mikut K, Wojtachnio D, Nowakowska I, Bartoszewicz J., Jornal Of Education. Health and Sport1

Dobra wiadomość jest taka, że acne mechanica ustępuje często dość szybko po usunięciu czynników wywołujących. To dlatego ważne jest, aby nie przetrzymywać na ciele spoconych ubrań, nosić luźniejsze tkaniny dobrze odprowadzające pot. W podróży dbać o odpoczynek i rozprostowanie nóg i czystość oraz dopasowanie akcesoriów i noszonego sprzętu. 

Jak pozbyć się trądziku mechanicznego?

A co z pielęgnacją? Prewencyjnie, jeśli masz skłonności do takich zmian, polecam w okresie letnim wprowadzić żel do mycia z kwasami (np. CeraVe Żel Wygłądzający). Na już powstałe zmiany dobrze sprawdza się srebro koloidalne (najwygodniej w sprayu), nadtlenek benzoilu (np. Benzacne, ale uwaga odbarwia ubrania!), kwas azelainowy (np. Acnederm) i ponownie, żel do mycia z kwasami (mój faworyt to ten z CeraVe z kwasem salicylowym). Jeśli zmiany występują na obszarze, który chcesz odsłonić (np. pośladki, ramiona), to pamiętaj, aby stosować krem SPF o bardzo lekkiej formule. Jeśli balsam / krem nawilżający, to również leciutki (np. Iwostin, krem nawilżająco-kojący).

Warto poczytać:

  1. https://www.researchgate.net/publication/362898870_Mechanical_acne_-_a_review_of_contributing_factors_and_diagnostic-therapeutic_approach ↩︎